Nasze czwartkowe spotkanie w Oktawie Wielkanocnej rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której o godz. 18.00 w kościele św. Józefa przewodniczył ks.Tomasz. Nasz duchowy opiekun powitał zebranych radosnym chrześcijańskim pozdrowieniem: CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA!, na co głośno odpowiedzieliśmy: PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA!

Po Eucharystii, zapaleniem świecy (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego) rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia. Przewodziły jej siostry Bożena i Maria. Nasze modlitewne wezwania przeplatały radosne pieśni przy dźwiękach gitary i kachonu na cześć zwycięstwa Pana nad śmiercią, oraz słowa Psalmu 118.
W konferencji ks. Tomasz pezypomniał nam znaczenie słowa „Pascha” (z hebr. przejście, interwencja, uderzenie z potężną energią). Przez fakt powstania Jezusa z martwych Pascha stała się świętowaniem niedzielnego poranka Zmartwychwstania, gdyż w Jezusie wypełniły się wszystkie przepowiednie i proroctwa. Każda Eucharystia ma wymiar Paschalnym. Gdy ją celebrujemy wiarą ogłaszamy: „głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje Zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”.
W każdej Mszy Świętej słyszymy słowa Zmartwychwstałego Jezusa: „Pokój wam” (aż pięciokrotnie wypowiada je celebrans). Dlatego właśnie Święto Paschalne jest najstarszym świętem Kościoła.
W dalszej części konferencji ks. Tomasz podkreślił, że Oktawa jest m. in. po to, by przez osiem dni kontemplować pusty grób Jezusa. Zachęcał nas do zrobienia zdjęcia dekoracji pustego grobu Jezusa w naszych parafialnych świątyniach, aby w ciężkich chwilach proby wiary przypominać sobie, że Jezus opuścił Swój grób, aby nasze serca były pełne Jego obecności. JEZUS JEST I ŻYJE.
Żyje wwobecności statycznej (Eucharysta) i dynamicznej
(w drugim człowieku). Musimy o tym pamiętać codziennie i traktować ludzi, tak jak byśmy chcieli być sami traktowani.
Po wysłuchaniu konferencji był czas na świadectwa doświadczenia Bożej miłości, ogłoszenia i Apel Jasnogórski. Pobłogosławieni przez naszego duchowego Opiekuna i umocnieni mocą Bożą wróciliśmy do naszej codzienności, aby świadczyć, że CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!
ALLELUJA!
Opracowała: Jolanta Wołosiak