RELACJA Z EWANGELIZACJI W ROLNIKU

(31.03-1.04.2011)

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 to kolejne miejsce, do którego posłał nas Pan. Podobnie jak poprzednio byliśmy ciekawi reakcji młodzieży na taki rodzaj rekolekcji. Nasza niepewność szybko została rozwiana. Rozpoczynając spotkanie, nie dało się nie zauważyć pustych miejsc, a sceptyczne wyrazy twarzy obecnych uczniów nie napawały entuzjazmem.

 

Mieliśmy bardzo mało czasu, ponieważ uczniowie byli podzieleni na dwie grupy, przez co spotkania trwały po 1,5 godziny każdego dnia. Rekolekcje odbyły się według wcześniej ustalonego porządku: przedstawienie się, krótki filmik, konferencja (pierwszego dnia poprowadzona przez księdza Tomasza, drugiego dnia przez Zdzisława), świadectwo, wspólna modlitwa, czas na pytania, i śpiew animowany przez ojca Sylwestra razem z przedstawicielkami diakonii muzycznej.

Na początku uczniowie wydawali się być zamknięci, trudno było namówić ich chociażby do klaskania w trakcie piosenki. Jakże pierwsze wrażenia potrafią być mylące! Po pierwszym dniu rekolekcji podeszły do nas sympatyczne uczennice, gratulując wyboru ciekawej formy przekazu oraz obiecując spotkanie na Wieczorze Chwały, który odbył się tego samego dnia. Pochwaleni zostaliśmy również przez wielu innych uczniów, którzy wyrażali swoje opinie na anonimowych karteczkach. Drugiego dnia rekolekcji wszelkie bariery zostały pokonane i nawet niektórzy chłopcy próbowali śpiewać piosenki. Można powiedzieć, że uczniowie byli zaabsorbowani rekolekcjami, co dało się odczuć w kierowanych do nas głębokich pytaniach, na które odpowiadaliśmy po spotkaniu.

Moment, o którym nie można nie wspomnieć, to chwila wyjścia na środek sali Pani wicedyrektor. Szczere, spontanicznie wypowiedziane świadectwo poruszyło nie tylko uczniów i Grono Pedagogiczne, ale również całą naszą grupę. Z taką sytuacją jeszcze się nie spotkaliśmy, dlatego ogarnęło nas zdziwienie z czasem przeradzające się w podziw i dumę.

Na finał rekolekcji czyli Eucharystię, do pobliskiego kościoła, zostali zaproszeni wszyscy uczniowie, więc przybyli najodważniejsi. Obstawa liturgii i śpiewy uczniów nadały Mszy Świętej uroczysty charakter.

Dziękujemy dyrekcji za bardzo miłe przyjęcie i ugoszczenie nas w Zespole Szkół nr 4. Po reakcjach uczniów, grona pedagogicznego oraz dyrekcji wiemy jedno- WARTO.

 

Za łaski, wytrwałość, zmęczenie, radość, pomoc w pokonywaniu trudności – Chwała Panu.