PIERWSZY DZIEŃ EWANGELIZACJI W ŁOSICACH

 

Mamy za sobą pierwszy dzień Misji Ewangelizacyjnych w Łosicach. Zarówno księża, jak i mieszkańcy miasta przywitali nas bardzo serdecznie. Widać to było zarówno w zasłuchaniu, jak i w żywych reakcjach. Nauki rekolekcyjne dotyczyły Bożej Miłości, tematu poruszanego często, ale za każdym razem odkrywanego na nowo. Katechezy w połączaniu ze świadectwami wydają się być idealne, bo nie są „suchą”, czy „wyuczoną” teorią, ale żywym doświadczeniem.

 


Tego dnia odbyły się cztery spotkania. Po przyjeździe na miejsce i szybkim „zainstalowaniu” się, punktualnie o godzinie 10:30 rozpoczęliśmy głoszenie Słowa Bożego do osób starszych. Schemat wszystkich spotkań wyglądał podobnie. Najpierw ksiądz Tomasz tłumaczył, dlaczego te Misje są wyjątkowe i dlaczego podczas pierwszych dni ich trwania nie będzie Eucharystii, a wyłącznie głoszenie Słowa Bożego. Następowało zapalenie świecy, hymn do Duha Świętego, błogosławieństwem dla słuchającyh połączone z pokropieniem święconą wodą, po którym Zdzisław głosił kerygmat. Po jakichś 20 minutach Ula mogła opowiedzieć zebranym historię swojego życia i poznania w nim żywego Boga. Zawsze jest to piękne wydarzenie, zarówno dla osoby mówiącej, świadectwo, jak i osób, które je słuchają. Szczególnie, gdy, podobnie jak Ula robi się to pierwszy raz przed tyloma ludźmi. Po świadectwie, temat Bożej Miłości kontynuował Ksiądz Tomasz, który kończył spotkania krótką zapowiedzią tego, co będzie się działo podczas następnych dni i udzielał błogosławieństwa.

Podczas spotkania o godzinie 15:30 świadectwo do dzieci i ich rodziców powiedziała Dominika. Z charakterystyczną dla siebie radością opowiedziała o tym, jak poznała Jezusa i jak On przemienił jej życie. Jej słowa, podobnie jak  orędzie Zdzisława i Księdza Tomasza były dobrane w sposób, który nie był zbyt trudny dla dzieci, ani zbyt prosty dla dorosłych.

O godzinie 17:00 naszymi odbiorcami była młodzież, choć jak na każdym spotkaniu nie zabrakło i dorosłych. O tym, że spotkanie będzie nietypowe świadczą chociażby słowa jednej z Pań, która powiedziała: „mam 70 lat i nigdy nie widziałam czegoś takiego w kościele”. Tym razem spotkanie rozpoczęło się krótkim filmikiem pokazującym znaki, którymi posługuje się Pan Bóg, aby pokazać człowiekowi swoją Miłość. Komentarz do filmiku wprowadził nas do świadectwa Dariusza Kowalskiemu (znanemu ludziom bardziej jak Janusz Tracz z serialu „Plebania”).

Ostatnie spotkanie pierwszego dnia rekolekcji rozpoczęło się o 18:30 i było skierowane do narzeczonych i małżonków. Przebiegało podobnie do tego o godzinie 17:00, z tą różnicą, że świadectwo poznawania Jezusa i siebie nawzajem powiedzieli wspólnie narzeczeni: Dorota z Jackiem.

Po wszystkim zostaliśmy zaproszeni na plebanię na kolację i krótkie podzielenie się pierwszymi wrażeniami. W radosnym nastroju wróciliśmy do Siedlec.