PODSUMOWANIE EWANGELIZACJI NAD J. BIAŁYM

Tegoroczna edycja ewangelizacji była szczególna pod wieloma względami. Po pierwsze, uczestniczyło w niej prawie 120 osób z różnych wspólnot formacyjnych naszej diecezji i innych części Polski. Po drugie, wyjątkowo dużo wczasowiczów przystąpiło do spowiedzi w specjalnym namiocie pełniącym rolę polowego konfesjonału. Po trzecie, wielość bezpłatnych atrakcji zaproponowanych przez grupę ewangelizacyjną skutecznie przyciągała uwagę urlopowiczów, którzy chętnie korzystali z usługi zaplatania kolorowych warkoczyków, rejsu żaglówką, koncertu zespołu FPS, letniego kina, zabaw i gier dla dzieci itp.

Nas pozór niesprzyjająca aura w efekcie stała się sprzymierzeńcem misjonarzy, gdyż przelotne opady deszczu ściągały turystów, którzy w pompowanym kościółku czy też wielkim namiocie znajdowali schronienie przed deszczem. Z kolei ci, którzy zdążyli przemoknąć byli częstowani darmową kawą czy herbatą.

Do Okuninki wolontariusze z duszpasterzami przyjechali w piątek (13 lipca) jeszcze przed południem. Po otrzymaniu odpowiednich identyfikatorów i koszulek ewangelizacyjnych wszyscy pierwsze kroki skierowali do świątyni, aby tam zaczerpnąć sił duchowych na trzydniową posługę. Po mszy św. główną ulicą Okuninki, barwny korowód przeszedł do Miasteczka Nadziei. Nad plażą, ku zdziwieniu nawet mieszkańców Okuninki, górowała 11 metrowa wieża kościoła… pompowanego. To właśnie w celach ewangelizacyjnych Wspólnota Jednego Ducha, koordynująca ewangelizację nad Jeziorem Białym, pozyskała jeden z niewielu na świecie, ale na pewno jedyny w Polsce dmuchany kościół. Stał się on bardzo szybko punktem rozpoznawalnym Miasteczka Nadziei. Dawał również schronienie przed nagłymi i ulewnymi deszczami. Jednak przede wszystkim wchodzący do niego mieli okazję pomodlić się oraz porozmawiać z ewangelizatorem.

Tuż obok w dużym, białym namiocie odbywał się maraton czytania księgi Dziejów Apostolskich, głoszone były świadectwa i prowadzona modlitwa uwielbienia. Tu pierwszego wieczora licznie zgromadzeni wczasowicze mogli wziąć udział w Wieczorze Chwały. Mimo, że schemat działań był każdego dnia niemal taki sam, każdy dzień zaskakiwał nowymi elementami. W sobotę ewangelizatorzy zapraszali na rejs żaglówką po jeziorze. Nie był to zwykły rejs, bo po odbiciu od brzegu obecny na pokładzie członek ekipy ewangelizacyjnej dzielił się swoim świadectwem i proponował wspólną modlitwę. Sobota (14.07) zakończyła się koncertem hip hopowego składu FPS. Zarówno w piątek jak i w sobotę w Miasteczku Nadziei w formule letniego kina na dużym ekranie wyświetlane były filmy, które swoim przesłaniem niemal zmuszały do zastanowienia się nad drogą swojego życia.

Pytaniem retorycznym jest to, czy działania ewangelizacyjne przyczyniły się do tłumnego napływu wczasowiczów i mieszkańców Okuninki, którzy nie zmieścili się w miejscowym kościółku na niedzielnej Eucharystii. Jednak z faktami nie można dyskutować i pozostaje się cieszyć z tak wypełnionejświątyni, gdzie znakomita większość zgromadzonych przyjęła Chrystusa w komunii i uwielbiała go śpiewem animowanym przez Diakonię Muzyczną WJD.

Ewangelizacja zakończyła się w niedzielne popołudnie (15.07). Przed namiotem mimo zmęczenia trudami trzydniowego wychodzenia do ludzi z Dobrą Nowiną, ekipa ewangelizatorów uwielbiła Pana tańcem w niedzielne popołudnie. O godz. 15.00 wszyscy zgromadzeni: urlopowicze i misjonarze oddali się Bożemu Miłosierdziu, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Ks. Tomasz Bieliński, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji będącej organizatorem tej inicjatywy serdecznie dziękuje miejscowym parafianom na czele z dziekanem dekanatu włodawskiego księdzem Dariuszem Parafiniukiem za nieocenioną pomoc podczas przygotowań i realizacji tego dzieła.