Przedstawienie teatralne „ZRANIONY PASTERZ”

Katolicka Fundacja Wspierania Ewangelizacji „Totus Tuus”

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Spektakl „Zraniony Pasterz” i zawartość projektu

Poniższy spektakl został po raz pierwszy przygotowany i zrealizowany przez Florencką grupę Sentinelle del Mattino di Pasqua pod patronatem Urzędu Miasta Florencji, Dzielnicy 1 Centrum Historycznego (Comune di Firenze, Quarriere 1). Przedstawienie zostało przystosowane do warunków polskich i przygotowane przez Akademicką Grupę Ewangelizacyjną z Siedlec przy współpracy Katolickiej Fundacji Wspierania Ewangelizacji „Totus Tuus”. Spektakl włączono w działalność ewangelizacyjną grupy i w związku z tym został przez fundację złożony do Narodowego Centrum Kultury wniosek o dofinansowanie projektu Jesteś kochany – nawet, jeśli o tym nie wiesz. Dlaczego Życie? Dlaczego Przyjaźń? Dlaczego Miłość? Promocja Pozytywnych Wartości Wśród Młodzieży”. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury przyznało dotację na realizację zadania: w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój Inicjatyw Lokalnych”.

W związku z realizacją projektu w roku 2007 odbyły się następujące występy:

Czerwiec – premiera spektaklu w Siedlcach
Wrzesień – prezentacja spektaklu w Międzyrzecu Podlaskim
Październik – prezentacja spektaklu w Białej Podlaskiej
Październik – prezentacja spektaklu w Ostrołęce
Listopad – prezentacja spektaklu w Terespolu
Grudzień – prezentacja spektaklu w Garwolinie
Grudzień – prezentacja spektaklu w Siedlcach

„Zraniony Pasterz” jest przedstawieniem teatralnym, które rodzi się z konieczności zaniesienia do społeczności zagrożonej przemocą, konsumpcjonizmem i chaosem, chwili oddechu i czystości, tak, aby przypomnieć i uzmysłowić człowiekowi współczesnemu, że ziarno Miłości, jest tym, dla którego warto żyć.

Tekst jest opracowany na podstawie książki o tym samym tytule, napisanej przez wychowawcę młodzieży chrześcijańskiej, Belga, ojca Daniela Ange. Opowiada historię człowieka o imieniu Emanuel poszukującego własnej tożsamości. W trakcie wędrówki odkrywa, że jest ona zbudowana na objawieniu się prawdziwego oblicza Miłości, do której wszyscy zdążamy i na którą wydaje się tak trudno odpowiedzieć.

Na życie Emanuela składają się cząstki wnętrza każdego z nas: lęki, zranienia, obawy, dramaty należące do ludzkości wszystkich czasów. Wprost z jego głębokiego krzyku: „Życie-dlaczego, miłość-dlaczego, śmierć-dlaczego” – narodzi się prosta odpowiedź: „Ty jesteś kochany nawet, jeśli tego nie wiesz”.

Ta odpowiedź prowadzi go do odnalezienia siebie samego i do pełni życia. Temat wewnętrznej podróży, dzisiaj coraz bardziej spłaszczany, zdobywa w „Zranionym Pasterzu” wymiar poszukiwania sensu egzystencji człowieka, poruszany przez wielu wybitnych autorów. Wystarczy zacytować Ulissesa labo Dantego Aligieri, uniwersalnych podróżników duszy.

Przekaz opowiadania jest bliski myśli przewodniej pontyfikatu Jana Pawła II, który w centrum swojego nauczania postawił człowieka i jego relację ze Stwórcą, spełnienie i pełną realizację człowieczeństwa w hojnej i wielkodusznej odpowiedzi na Miłość.

Teologiczna wymowa przedstawienia pokazuje prawdę o paradoksach Bożej miłości: Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska. (rz 5,20). W słabościach i ułomnościach ludzkiej kondycji i natury dokonuje się objawienie Bożej mocy. Śmiercionośne rany okazują się być źródłami, z których tryska życie i radość. Aktualne stają się słowa Jana Pawła II zawarte w encyklice Dominum et Vivificantem: W Bogu Duch-Miłość przetwarza sprawę grzechu ludzkiego w nowe obdarowanie zbawczą miłością.

Momentem zwrotnym staje się tu uznanie własnej grzeszności, co daje początek odkrywania prawdy o sobie i Bogu.

Widz jest, więc zaproszony do refleksji nad własnym życiem poprzez podjęcie podróży serca wraz z Emanuelem oraz do przeżycia prawdziwego katharsis i metanoi.

Dane techniczne
Autorzy wybrali jako miejsce idealne do wystawienia sztuki wnętrze kościoła. Jest to uwarunkowane konwencją przedstawienia, do udziału którego widzowie są zaproszeni. Akustyka świątyń podkreśla też brzmienie muzyki towarzyszącej spektaklowi. We Florencji prezentacje sztuki miały miejsce w kościołach: Badia Fiorentina (opactwo-Mnisi z Jeruzalem), Bazylika św. krzyża (wspólnota Franciszkańska), kościół św. Ambrożego.

Muzyka do spektaklu odtwarzana z płyty CD została skomponowana przez Sergiego Militello, Dyrektora muzycznego „Musica Sacra” przy kurii diecezjalnej we Florencji. Jest to muzyka kwartetu smyczkowego oraz harfy i fletu poprzecznego z orkiestry Maggio Musicale Fiorentino, ubogaconej głosem sopranistki Silvii Bossa.

Scenografię stanowi ogromna reprodukcja ikony „Trójca Święta” autorstwa Andrieja Rublowa, której realizację powierzyliśmy poligrafom siedleckim. Kostiumy wg włoskiego projektu uszyła krawcowa Pani Ewa Kondraciuk.

Aktorzy występujący w spektaklu to młodzi ludzie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i pracujący. Nie są to zawodowi artyści, ale wkładając serce i trud w przygotowanie przedstawienia nabierają kunsztu i perfekcji pod okiem profesjonalistów z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach oraz wykładowców Podyplomowych Studiów Retoryki UJ i Towarzystwa Wartości i Pojednania im. Tadeusz Kotlarczyka „Theatrum Mundi”.

Osoby pragnące pomóc w przygotowaniach do wystawienia sztuki, prosimy o kontakt telefoniczny pod następują numerami telefonów: 0693228922, 0514879014

Realizację przedsięwzięcia mogą Państwo wesprzeć poprzez wpłatę na podany poniżej numer konta bankowego:

Bank PKO S.A. I Oddział Siedlce 44124026851111000036661976
z dopiskiem ZranionyPasterz