RELACJA Z CZWARTEGO I PIĄTEGO DNIA EWANGELIZACJI

(7.03-9.03.2011)

Czwartek. Pierwsze spotkanie w liceum katolickim. Spotkanie rozpoczęliśmy w katedrze. Krótkie przedstawienie zespołu ewangelizacyjnego i celu naszej misji. Krótka adoracja, podczas której zawierzyliśmy rozpoczynające się rekolekcje. Następnie przenieśliśmy się na drugą stronę ulicy do Katolika.

Tutaj spotkania odbywały się w następujący sposób. Połowa szkoły miała spotkanie z Włochami na dużej sali, druga połowa została podzielona na trzy mniejsze grupy. Każda miała spotkanie w innej sali z inną grupą polskich ewangelizatorów. Po godzinie, to dotychczasowe małe grupy łączyły się w dużą i szły na włoskie spotkanie, a duża dzieliła się na małe i szła do nas. Bardziej kameralne grono mniejszych grup sprawiło, że uczniowie byli mocno zasłuchani w przekazywane im treści. W przerwach udało nam się porozmawiać z paroma uczniami i uczennicami tej szkoły.

Tego dnia odbył się również specjalny Wieczór Chwały. Jak na dość spontaniczne i niespodziewane wydarzenie znalazło się na nim bardzo dużo osób. Co więcej nasz zespół zagrał tak, jak jeszcze nigdy do tej pory. Reaktywująca się grupa teatralna pokazała pantomimę.

Następnego dnia rano uczniowie zgromadzili się w sali wielofunkcyjnej Katolickiego Liceum. Większą część nauczania wzięli na siebie Włosi. Po około godzinie spotkanie przeniosło się do kościoła św. Józefa, w którym miała miejsce specjalnie przygotowana Droga Krzyżowa. Prawdopodobnie zdecydowana większość młodzieży nie uczestniczyła jeszcze w tak specyficznej formie tego nabożeństwa. Każda stacja oddawała jeden współczesny i bardzo konkretny grzech, nad którym zatrzymywał się prowadzący całą modlitwę ksiądz Tomasz. W trakcie, gdy ktoś poczuł, że rozważany grzech jest tym, który jego dotyczy najbardziej mógł wstać, podejść do ołtarza i wziąć z koszyczka cytat Słowa Bożego. W międzyczasie wszystkie rozważane grzechy były przybijane gwoździami do krzyża, który na końcu stanął na środku kościoła.

Po tej modlitwie spotkanie ponownie przeniosło się do sali wielofunkcyjnej. Tam rekolektanci wysłuchali kolejnego świadectwa (tym razem jednej z dziewczyn z AGE) i konferencja Eleonory z florenckiej szkoły ewangelizacji. O 12:00 rozpoczęliśmy wspólną Eucharystię, na zakończenie której były podziękowania i prezenty od szkoły, dla prowadzących.

Piątek był też dniem podsumowania minionego tygodnia i pożegnań, rozdawania prezentów i wymiany adresów, wspólnego śpiewania i modlitwy.

Wieczorem Włosi uczestniczyli jeszcze w audycji „Drogami Młodości”, a my mogliśmy wysłuchać jej na antenie Katolickiego Radia Podlasie.