RELACJA Z KONGRESU N.E. i P.J. 2012
(28.07-05.08.2012, Kostrzyń nad Odrą)

Wszystko zaczęło się w sobotę. I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Nowi Ewangelizatorzy dla Nowej Ewangelizacji” zgromadził około 1300 osób z 350 ruchów, wspólnot, formacji itp. Obecnych było również aż 12 biskupów, a także abp Rino Fisichella z Watykanu, który odpowiedzialny jest za krzewienie nowej ewangelizacji w Kościele na świecie.

Po zawiązaniu wspólnoty i przywitaniu gości rozpoczął się koncert zespołu New Life’M wraz z zespołem ICON Orkiestra, a następnie modlitwa uwielbienia i pierwsza nauka rekolekcyjna ojców Antonello i Enrique z Brazylii. Pierwszy dzień naszego spotkania zakończyła uroczysta Eucharystia z homilią abp Fisichelli, który zwrócił uwagę, że właśnie my młodzi ewangelizatorzy możemy dotrzeć tam, gdzie on jako arcybiskup nie da rady np. na dyskotekę. Kolejne dni gromadziły nas codziennie rano na Jutrzni, na której naukę głosili brazylijscy Ojcowie. Pan dotykał naszych serc bardzo mocno przez ich Słowo, autentyczność i radość, która ich wypełniała. 

Każdego dnia Kongresu odbywały się konferencje i debaty dotyczące sytuacji Kościoła w Polsce. Metod Nowej Ewangelizacji oraz rozmowy na temat problemów, które jako ewangelizatorzy i wspólnoty działające w naszych środowiskach możemy spotkać, a także możliwości ich rozwiązywania. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył Ks. bp Grzegorz Ryś przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego w ramach Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił naszą uwagę na to, że „moc w słabości się doskonali” i to przez nasze słabości działa Pan. „Kiedy jesteśmy wielcy – jesteśmy na najlepszej drodze, aby zepsuć każdą ewangelizację. Pan nie jest w stanie działać przez tych mocnych. Najmniejszy w kościele jest zawsze grzesznik i Bóg działa przez grzeszników. Bóg wyróżnił „to, co nie jest”. Chrystus posługiwał się tym, co było niewielkie: 5 chlebów i dwie ryby.” Zaznaczył też, że nie możemy zatrzymać się na tym znaku rozmnożenia chleba, ale że mamy szukać jeszcze więcej Jezusa w naszym życiu, jeszcze więcej Go kochać, jeszcze więcej być głodni Jego obecności i spotkania z Nim. Wieczorem pracowaliśmy w grupach dzieląc się doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi ewangelizacji na poziomie lokalnym. 

Podczas poniedziałkowej jutrzni O. Antonello opowiedział nam o inicjatywie podejmowanej przez założoną przez nich Wspólnotę Przymierza Miłosierdzia : „Chrystoteka”. Jest to czas gdzie tysiące młodych ludzi chwali Boga tańcem, a także modli się wspólnie podczas celebrowanej w trakcie tego spotkania Eucharystii. Powiedział także, że musimy narodzić się na nowo, narodzić się z Ducha, bo jeśli tego nie zrobimy to jesteśmy bezużyteczni (J 3, 1-8). Kolejny gość Kongresu poruszył kwestię wolności, pokory, odwagi oraz tego, że ważne jest, żebyśmy kochali innych, ale też siebie i dopiero zaakceptowanych- pokochanych, oddawali Bogu. „Nie lękajcie się kochać siebie.” – mówił abp Andrzej Dzięga podczas homilii. Kolejnym punktem była konferencja wygłoszona przez bp Andrzeja Czaję, mówił on, o tym że często napotykamy brak inicjatywy ze strony kapłanów, ale także o tym, że wszyscy musimy przyciągać do Jezusa. Przede wszystkim przez wychodzenie do każdego człowieka. Wieczorem odbyło się nabożeństwo pokutne podczas, którego Pan pozwolił nam adorować swoją Świętą obecność wśród nas. Była to też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, którego widocznym znakiem jest nałożenie rąk. Doświadczyliśmy niesamowitego działania Ducha Świętego i przebaczającej mocy Miłosierdzia Bożego. Wtorek był dniem kiedy wyruszaliśmy po raz pierwszy na pole Przystanku Woodstock. Przed południem poznaliśmy wiele ciekawych inicjatyw podejmowanych przez różne wspólnoty takich jak: 

1.Ewangelizacja Miast 2012. 
2. Ewangelizacyjne spływy kajakowe jako propozycja dla ojców z dziećmi. 
3. „Mobilna parafia” jako propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrz parafialnej. 
4. „Każdy tata czyta dzieciom” jako kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary. 
5. Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. 
6. Ewangelizacja parafii wiejskich. 
7. Ewangelizacja nadmorska. 
8. Ewangelizacja Bieszczad. 
9. Muzyka w służbie Nowej Ewangelizacji. 

Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak wieloletni inicjator i rekolekcjonista Przystanku Jezus. Przypominał o tym, że mamy dać się prowadzić Duchowi Świętemu i być autentycznymi świadkami Jezusa, pełnymi radości i miłości do tych, do których wychodzimy. Za Matką Teresą z Kalkuty powtórzył „Nie możemy czynić nic wielkiego, ale tylko małe z wielką miłością!” Po Mszy zostaliśmy pobłogosławieni przez Kapłanów i rozesłani na ewangelizację z misji Kościoła. 

Po południu w kolorowym i radosnym pochodzie ruszyliśmy na położone 3 km dalej pole Woodstockowe. Ze śpiewem na ustach dotarliśmy pod biały Krzyż Przystanku Jezus, który poświęcił bp Tadeusz Lityński tym samym oficjalnie otwierając Wioskę Przystanku Jezus. Rozpoczął się dla nas czas spotkań, rozmów, często spowiedzi po wielu latach, a także dawania i wysłuchiwania świadectw jakimi dzielili się nie tylko ewangelizatorzy, ale także zaproszeni goście. Ojcowie Enrique i Antonello modlili się do późnych godzin nocnych nad młodymi i za nich, którzy przychodzili i pozwalali aby takie wydarzenie miało miejsce. Rytm dnia wyznaczały nasza Eucharystia w Kostrzyniu, a potem Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia i Apel Jasnogórski przeplatane występami zespołów, chwaleniem Boga tańcem, programami „zagnij Księdza” gdzie młodzi ludzie mogli zadawać pytania kapłanom, „Wieczorynce” – gdzie pokazywane były krótkie animowane filmy z przesłaniem. Codziennie był też koncert oraz kino nocne. Czas płynął bardzo szybko i ani się obejrzeliśmy przyszedł ostatni dzień naszej posługi wśród młodzieży Woodstockowej. Ważne jest również to, że przez cały czas trwania Ewangelizacji adorowaliśmy w wyznaczonych grupach Najświętszy sakrament. Cały Przystanek Jezus był niezwykłym doświadczeniem mocy Ducha i radości jaką daje Pan kiedy ktoś zdecydował się oddać Mu swoje życie na naszych oczach. 

Chwała niech będzie Bogu za to, że wezwał nas do swojej służby!