Relacja z IV edycji Ewangelizacji nad J.Białym (15-16.07.2017)

Strona główna/Wpisy/Spotkanie formacyjne/Relacja z IV edycji Ewangelizacji nad J.Białym (15-16.07.2017)

Relacja z IV edycji Ewangelizacji nad J.Białym (15-16.07.2017)

RELACJA Z EWANGELIZACJI NAD JEZIOREM BIAŁYM A.D.2017

(Okuninka /k. Włodawy, 15-16.07.2017)

W sobotę 15 lipca br. juz po raz czwarty ponad siedemdziesięcioosobowa grupa ewangelizacyjna wyruszyła na plaże Jeziora Białego, by dzielić się osobistym doświadczeniem spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. Cieszymy się, że zasadniczy trzon grupy tworzą od kilku lat doświadczeni w tego rodzaju posłudze członkowie naszej Wspólnoty, ale jak zwykle dołączyli do nas weterani i nowicjusze z Włodawy, Łukowa, Terespola, Lublina i innych miast.

Po Mszy św. o godz. 11:00 ubrani w koszulki z hasłem „Bogu zależy na tobie” utworzyli orszak ewangelizacyjny, by przejśc ponad 4 km główną ulicą kurortu wypoczynkowego, a następnie wzdłuż plaż Jeziora Białego. Ewangelizatorzy z uśmiechem na twarzach i ulotkami w ręku zrobili niezły raban, wzbudzając zainteresowanie i sympatię u wczasowiczów. Ewangelizatorzy zapraszali napotkanych letników do odwiedzenia namiotowego miasteczka, które usytuowano za wielką sceną tuż przy jeziorze. Urlopowicze chętnie zaglądali do dwóch, sporej wielkości namiotów, gdzie mogli wysłuchać świadectw nawrócenia lub wejść na parkiet, aby spróbować swoich sił w prowadzonym przez Rut (rodowitą Argentynkę) kursie tańca Latino. Z kolei rodzice z małymi dziećmi chętnie ustawiali się w kolejkę, czekając niekiedy nawet godzinę na gratisową usługę zaplatania kolorowych warkoczyków. Działało też darmowe przedszkole wakacyjne. Wszystkie atrakcje zostały pomyślane i zaproponowane po to, by wzbudzić zainteresowanie przechodniów i zachęcić do odwiedzenia namiotu modlitwy; do wysłuchania konferencji i świadectw lub też do podjęcia rozmowy na temat wiary z księdzem, klerykiem lub osobami świeckimi z grupy ewangelizacyjnej. Pracy na niwie Pańskiej starczyło dla każdego do zmroku. I chociaż nieopodal na wielkiej scenie rozbrzmiewały rytmy disco polo to przy namiotach grupy ewangelizacyjnej nie brakowało tych, którzy woleli poprosić o modlitwę, wyspowiadać się lub po prostu posłuchać lub popatrzeć na to o czym mówili lub co wyświetlali na ekranie ewangelizatorzy. Goście miasteczka ewangelizacyjnego podejmowani byli muffinkami z niespodzianką, którą stanowił ukryty w cieście fragment Pisma Świętego. Zmęczeni, aczkolwiek uradowani, powrócili ewangelizatorzy przed północą do miejsc odpoczynku, które przygotowali im bracia i siostry z włodawskiej wspólnoty Emmanuel oraz zawsze życzliwy ksiądz dziekan Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Włodawie.

Drugi dzień ewangelizacji powitał nas promieniami wschodzącego słońca. Dla części osób z grupy ewangelizacyjnej noc okazała się być zbyt krótka, by mogli porządnie odpocząć. Przyczyniły się do tego długie „rozmowy Nikodemowe”, które trwały do późnych godzin nocnych. Wczasowicze przychodzili, by zwierzyć się ze swoich problemów, porozmawiać o Bogu i kryzysach w wierze.

O godz. 8:40 do kaplicy w Okunince gdzie powoli gromadzili się wierni na Eucharystię, przybył biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, który tego dnia został zaproszony na inne uroczystości do Włodawy. Mimo bogatego programu dnia Ordynariusz znalazł chwilę, by jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. przemówić do zgromadzonych wiernych i skierować kilka ciepłych słów, zarówno do wczasowiczów, jak i do grupy ewangelizacyjnej. Biskup wyraził wielką radość z podejmowania takich inicjatyw oraz zachęcił wszystkich zebranych, by przyznawali się do Jezusa i byli znakiem Jego obecności w świecie.

Niesamowity był widok wielkiej rzeszy wiernych zebranych na „polowej” Mszy św., którzy tego dnia słuchali fragmentu Ewangelii odpowiadającego o Jezusie głoszącym przypowieść o siewcy do wielkich tłumów zgromadzonych nad brzegiem jeziora. Tej koincydencji nie przeoczył w swojej homilii dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej, ksiądz Tomasz Bieliński, będący koordynatorem tegorocznych działań ewangelizacyjnych nad Jeziorem Białym. Kaznodzieja nawiązał również do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego w Polsce „Idźcie i głoście”, zachęcając wszystkich zebranych, by za przykładem członków grupy ewangelizacyjnej stawali się świadkami żywego Chrystusa w swoich środowiskach.

Po Mszy świętej, podobnie jak poprzedniego dnia, grupa ewangelizacyjna wyruszyła w kierunku Jeziora Białego. Temperatura powietrza rosła. Z godziny na godzinę rosła też temperatura rozmów, które toczyły się w namiotowym miasteczku ewangelizacyjnym. Coraz więcej osób prosiło o modlitwę wstawienniczą i spowiedź. Wiele osób opalających się w pobliżu skupiało swoją uwagę na głoszonych świadectwach. Ewangelizatorzy tak sprytnie to pomyśleli, że dzięki nagłośnieniu głos dzielących się osobistym doświadczeniem Chrystusa niósł się zarówno wzdłuż plaży, jak i po tafli jeziora, docierając do uszu korzystających z pięknej pogody wczasowiczów. Około godziny 17:00 grupa ewangelizacyjna zakończyła tegoroczną posługę w Okunince, a jej członkowie wrócili do siebie, by dalej być świadkami zmartwychwstałego Pana tam, gdzie On ich posyła.

By |2017-07-18T13:05:54+02:0018 lipca 2017|Spotkanie formacyjne|0 komentarzy
Przejdź do góry