NOC KONFESJONAŁÓW A.D.2014
(Ośrodek D.A., kaplica pw. Ducha św.)
Już po raz drugi w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych zorganizowalismy „Noc Konfesjonałów”. W kaplicy pw. Ducha Św., która znajduje się w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego od godz. 20:00 spowiadało siedmiu księży. Dwaj z nich skończyli posługę dopiero po północy.
Pomysł nocnej spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych zrodził się w zeszłym roku pod natchnieniem Ducha Świętego i wiele wskazuje na to, że stanie się tradycją naszego duszpasterstwa. Liczny udział wiernych w zeszłorocznej „Nocy Konfesjonałów” potwierdził potrzebę podejmowania takich inicjatyw duszpasterskich. Jak się okazało, najczęściej korzystali z niej ci, którzy nie mieli możliwości odbycia spokojnej spowiedzi ze względu na charakter podejmowanej przez nich pracy zawodowej lub inne obiektywne przeszkody. Owszem, zdarzali się też tzw. „spóźnialscy”, którzy spowiedź odkładali po prostu na ostatnią chwilę. Na szczęście, dogodna chwila się nadarzyła właśnie podczas „Nocy Konfesjonałów”, co sprawiło, że będąc spóźnialskimi, zdążyli jednak na czas tzn. wyspowiadali się przed tą jakże ważną Uroczystością.
Późna pora stworzyła wyjątkowy klimat tejże inicjatywy ewangelizacyjnej. Po raz kolejny okazało się bowiem, że noc sprzyja skupieniu i refleksji nad własnym życiem, oraz pomaga, w spokoju i ciszy, dokonać aktu skruchy i pojednania poprzez spowiedź. Warunki ku temu były szczególnie sprzyjające. Głoszone co godzina przez kolejnych kapłanów konferencje na temat dobrej spowiedzi były przekazywane w niezwykle interesujący sposób. Ich treść zachęcała do refleksji nad sumiennym przygotowaniem się do tego sakramentu. Podobną rolę spełniały bardzo wymowne pantomimy i etiudy ewangelizacyjne oraz krótkie filmy z „pozytywnym przesłaniem”. Nastrojowe i głębokie treści piosenek ułatwiały wnikliwą refleksję nad przemianą życia.
Podczas „Nocy Konfesjonałów” świadectwa miały swoje szczególne miejsce. Podzieliło się nimi bowiem aż osiem osób z naszej Wspólnoty. Chętnych do ich wygłoszenia było dużo więcej. Musieliśmy zatem dokonać wcześniej selekcji. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że tych osiem osób powinno być grupą reprezentatywną, gdzie znajdą się zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i życiowo doświadczeni seniorzy; mężatka i kawaler; matka, na której rękach zmarło dziecko i córka, która nie czuje się kochana przez swoich rodziców. Wszystko po to, aby każdy słuchacz miał szansę usłyszeć historię zbliżoną do jego osobistych doświadczeń i życiowych przeżyć. Jednocześnie wszystkie świadectwa ukazywały, że niezależnie, jak bardzo skomplikowałoby się nasze życiem, Bóg ze wszystkiego potrafi wyprowadzić dobro i gotowy jest pomóc nam zacząć wszystko od nowa.
Serdecznie dziekujemy wszystkim Braciom i Siostrom z WJD, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę.