W pierwszy weekend Wielkiego Postu (24-26.02.2023) przeżyliśmy nasze wspólnotowe rekolekcje. Tym razem miały one charakter stacjonarny i odbyły się w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Rekolekcje poprowadził zaprzyjaźniony z naszą wspólnotą ks.Jakub Wyrozębski.Temat rekolekcji brzmiał:,,Od emocjonalności do kontemplatywności”.

W piątek ks. Rekolekcjonista wyjaśniał nam, jak owocnie przeżyć rekolekcje. Każdy poranek rozpoczynaliśmy modlitwą do Ducha Świętego i medytacją Ewangelii z dnia. Wsłuchiwaliśmy się w to, co Pan chciał nam powiedzieć: właśnie dziś, tu i teraz… A mówił przez usta ks. Jakuba bardzo dużo! Dowiedzieliśmy się, że emocje są darem od Pana Boga i rodzą się z naszych myśli. Gdy nie radzimy sobie z emocjami wpadamy w pułapki takie jak: ocenianie, zazdrość, wstyd, porównywanie się z innymi i wiele innych. Pochylaliśmy się nad strapieniem duchowym pytając, jak sobie z nim poradzić. Wchodziliśmy w głębię swego serca, aby indywidualnie, w ciszy odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest moim największym problemem (wadą rodzącą grzech) czy niedojrzałą relacją? Usłyszane konferencje pomogły nam zrozumieć dlaczego nie jest tak, jak powinno być oraz co należy zrobić, aby polepszyć obecną sytuację.

Po temacie rozeznawania duchowego (co jest moim największym problemem), przez indywidualną modlitwę różańcową zawierzyliśmy Maryi swoje życie i to, z czym sobie nie radzimy. Prosiliśmy Matkę Bożą, aby wstawiała się za nami i pomagała nam w walce z tym grzechem.

Podczas adoracji w sobotni wieczór wspólnie uwielbialiśmy Pana, a potem w ciszy wsłuchiwaliśmy w Jego głos. Mieliśmy też możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej, którą poprowadził ksiądz Jakub i nasza liderka Joanna.

W niedzielę wysłuchaliśmy konferencji o spowiedzi. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii, dzieliliśmy się świadectwami, a po obiedzie pobłogosławieni przez ks. Jakuba wróciliśmy do naszych domów, aby wcielać w swoje życie treści usłyszane podczas rekolekcji.

Chwała Panu za ten święty czas naszych ćwiczeń duchowych; niech przynosi jak najwięcej dobrych owoców!

Opracowała: Jolanta Wołosiak