W czwartek, 14- go listopada br. o godz. 19.00 w auli przy parafii św. Józefa w Siedlcach odbyło się kolejne spotkanie formacyjne naszej Wspólnoty. Zaczęło się tradycyjnie od powitania nowych osób, zapalenia świecy i znaku krzyża, którym rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia, poprowadzoną przez Sylwię i Patrycję. „Moja dusza pragnie Cię. Tylko Ty jesteś moim pragnieniem, zawsze chcę uwielbiać Cię”, bo… ,,On jest moim życiem, moją siłą, mą nadzieją, Jezus mój Pan!” – wyśpiewaliśmy.
Na zakończenie modlitwy prosiliśmy o światło Ducha Świętego dla ks. Tomasza, który wygłosił konferencję.
Tematem kolejnej konferencji biblijnej był starożytny świat biblijny”. Prelegent zwrócił uwagę na cztery aspekty:
1. Hebrajczycy w zjawiskach przyroy widzieli działanie Boga – Stwórcy, który w ten sposób przemawiał do nich np. przez potop.
2. Archeolgia biblijna dostarcza dowodów na dokładność opisów biblijnychl oraz pomaga lepiej zrozumieć codzienność życia bohaterów Biblii. Jej autorzy koncentrowali się teologicznej interpretacji zdarzeń, nie pisząc o wielu sprawach codziennego życia
3. Autorzy Biblii posługiwali się różnymi rodzajami literackimi (historiografia, prawo, teksty prorockie, liryka, literatura mądrościowa, apokaliptyka, list). W poszczególnych rodzajach literackich można znaleźć inne mniejsze formy lub gatunki literackie np. rodowody, kroniki, spisy, sagi alegorie, hymny, napomnienia epopeje, sentencje, modlitwy wezwania…
4. Wielką rolę w zrozumieniu tekstów biblijnych odgrywa właściwe czytanie symboli. One opisywały rzeczywistość, której nie da się inaczej wypowiedzieć np. chleb płaczu.
W Biblii również liczby mają własną symbolikę (7 to liczba święta i nieskończona, 6 to niedoskonałość, 40 to czas szczególnego działania Boga, 12 oznacza pełnię), natomiast używając przypowieści autorom chodziło o dobre przyswojenie treści przez adresatów.
Po zakończonej konferencji modliliśmy się wstawienniczo nad osobami, które przeżywają trudny czas, wysłuchaliśmy świadectwa Elżbiety i bieżących ogłoszeń. Modlitwa do Boga Ojca, kapłańskie błogosławieństwo i Apel Jasnogórski niech motywują nas do codziennej lektury Biblii.
Opracowała: Jolanta Wołosiak