Rozważania2019-03-05T23:42:57+02:00

Codzienne rozważania

Marek Hawryluk, Paulina Pawlak, Renata Chyży

25Maj 2019

Niedziela 26 maja

“Jezus powiedział do swoich uczniów: “Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę (…)”

To smutne, że wielu ludzi traktuje Boże drogowskazy jako kule u nogi, jako trudne ograniczenia. Ale wszystko się zmienia, kiedy w grę wchodzi miłość. Każdy, kto doświadczył Pełni Miłości w osobistej relacji z Jezusem Chrystusem wie, że już nic nie musi. To tak jak w relacji z bliską nam osobą. Nie okrywamy żony w nocy z lęku przed oceną, czy jest się dobrym mężem. Nie wstajemy kilka razy w ciągu nocy do płaczącego dziecka tylko dlatego, że tak trzeba. Nie zapominamy ostrych jak nóż słów przez zaniki pamięci. Jeśli kochamy, powodem zawsze jest Miłość. Analogicznie – kiedy z Jezusem łączy nas więź miłości, w naszym sercu jest pragnienie, by sprawiać Mu jak największą przyjemność, dla Jego chwały. Tak, jak pragniemy dobra dla ukochanej osoby, tak robimy wszystko co w naszej mocy na cześć i uwielbienie Jezusa Chrystusa. Upadamy, to jasne. Ale kiedy raz dotknie nas miłość Jezusa, zawsze powstaniemy. W Jego imię. Dzięki Ci Panie, za dar miłości. Dzięki Ci, że pośród przepychu świata dałeś nam tę niewidzialną siłę, która zdolna jest zwalczyć wszelkie zło. Chwała Tobie, Jezu Chryste, Królu Miłości.

24Maj 2019

Sobota 25 maja

“Sługa nie jest większy od swego pana”.

Niezależnie od tego, w jak trudnej sytuacji byśmy się znaleźli, trzeba pamiętać, że Jezus już przez to przeszedł. A skoro przeszedł, dokładnie wie co to znaczy. Bóg nigdy nie dopuszcza na nasze ramiona krzyża, którego nie bylibyśmy w stanie unieść. Jeśli wydaje Ci się, że już nie dajesz rady, to nie znaczy, że to sytuacja jest zbyt trudna, by sobie z nią poradzić. To znaczy, że potrzebujesz więcej Jezusa w Twojej codzienności. Często najtrudniejsze momenty życia są “startem” w nowe życie, bo póki było łatwo i przyjemnie – nie szukaliśmy Boga. “W każdej sytuacji dziękuj…”. Pan ze wszystkiego wyprowadza dobro, jeśli tylko z ufnością Mu się powierzamy w całości. Trud, z jakim przyszło nam się mierzyć, zawsze jest jednocześnie lekcją. A Jezus to najlepszy Nauczyciel. Bądź uwielbiony Panie, teraz i na wieki.

23Maj 2019

Piątek 24 maja

“To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.

Cóż za piękne przykazanie! Maryla Rodowicz śpiewa: “Wszyscy chcą kochać…”. To prawda. W każdym z nas jest głębokie pragnienie miłości – pełnej, prawdziwej, mimo wszystko, na całe życie, do grobowej deski. By tak kochać, potrzebujemy błogosławieństwa Bożego, kierowania się tym, co mówi Mistrz Miłości – Jezus Chrystus. Tak słabi i niedoskonali, tak często wycofujemy się lub uciekamy od miłości, bo siedzi w nas dawna rana lub po prostu jest to dla nas za trudne. Ale jeśli zrezygnujemy z miłości, tej pustki w sercu nic innego nigdy nie zapełni. Dlatego, choć to bardzo trudne, walczmy o miłość. Może czasem rodzinna zastawa zmniejszy się o talerz czy dwa, a drzwi wyskoczą z zawiasów. Ale zanim zajdzie słońce, zanim przyłożymy głowę do poduszki, w imię Chrystusa błogosławmy swojego ukochanego, swoją ukochaną, dziecko, uciążliwego sąsiada, niesprawiedliwego szefa. Nie pozwólmy, by w naszym sercu kiełkowała niechęć do drugiego człowieka. Bo każdy z nas bardzo drugiego człowieka potrzebuje. Niech Słowo Boże nas prowadzi. Jezu, przenikaj nasze serca, by miłość, jaką darzymy innych, była cierpliwa, łaskawa, by nie pamiętała złego, by znosiła wszystko, by nigdy nie ustała.

22Maj 2019

Czwartek 23 maja

“To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna”.

Będąc dziećmi, trudno nam było zrozumieć, że zakaz wchodzenia na najwyższy szczebel drabiny może nas uchronić przed niebezpieczeństwem, albo że jedzenie pysznych, słodkich cukierków bez opamiętania może nam zaszkodzić. W szkole uważany za najlepszego nauczyciel był tym, który na najwięcej pozwalał, przymykał oko na spóźnienia czy brak pracy domowej. Dopiero z biegiem czasu rozumiemy coraz więcej, zaczynamy doceniać zakazy czy nakazy i zaczynamy dostrzegać, że wypływały one z troski i miłości. Podobnie jest z przykazaniami, jakie dał nam Bóg. Tak często nie pojmujemy, dlaczego nie powinniśmy robić tego czy owego, czemu mamy wybaczać bolesną krzywdę, stronić od zgubnych przyjemności. Jednak Pan lepiej wie, co jest dobre dla Jego dzieci – dla nas. Módlmy się o ufność Bogu, który w swoich przykazaniach i Słowie daje nam wiele wskazówek jak mamy postępować, by siebie i innych nie zranić, by się nie pogubić. Ograniczenia, jakie proponuje nam Bóg, nie mają na celu odbierania nam przyjemności i szczęścia, ale właśnie życie w pełni radości Bożej, jaka bez Niego jest niemożliwa. Bądź uwielbiony Ojcze w Twoim nieskończonym miłosierdziu.

21Maj 2019

Środa 22 maja

“Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was.”

Łaska Boga wobec nas jest nieskończona. Może czasem mamy wrażenie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrymi ludźmi, by Pan nam błogosławił, byśmy mogli mieć z Nim bliską relację. Tymczasem Bóg w swoim bezgranicznym miłosierdziu uświęca nas i oczyszcza już przez sam fakt, że jesteśmy Jego ukochanymi dziećmi. “A Słowo ciałem się stało i zamieszkało między nami”… Jezus – Słowo każdego dnia przychodzi do nas w Piśmie Świętym. Poprzez Słowo Boże pragnie nas obmywać z ludzkich niedoskonałości, słabości, naszych grzechów, byśmy mogli wzrastać w Jezusie, stawać się lepszymi, bliższymi Bogu. Nie pozostawajmy obojętni wobec Miłości i pełni łask, jaki mi Pan pragnie nas obdarzyć. Sięgnijmy po Pismo Święte, znajdźmy czas tylko dla Boga, otwórzmy drzwi naszych serc, przed którymi cierpliwie czeka Jezus. Niezależnie od tego, w jakim momencie życia i w jakiej sytuacji jesteśmy. Bądź uwielbiony Jezu w Twojej miłości i niezachwianej wierności.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Ok