Rozważania2020-04-07T12:34:56+02:00

Codzienne rozważania

Patrycja Żurawska, Paulina Pawlak, Renata Chyży

15Kwiecień 2021

Czwartek 15 kwietnia

“Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne (…)”. 

Niesamowita obietnica Słowa względem nas. Jedyne, nad czym mamy nieustannie pracować, to wiara. Jezus już nas zbawił na Golgocie. Ale ponieważ szanuje naszą wolną wolę, to zbawienie każdy z nas powinien świadomie od Boga przyjąć. Jeżeli przyjmujemy ten największy z możliwych dar, to aby go nie stracić, musimy o niego dbać poprzez wiarę. A z wiarą rzecz ma się podobnie jak z miłością – by wzrastała, potrzeba jej stałości, wierności i mężnej postawy, by w razie potrzeby jej bronić. Prośmy Jezusa o te łaski, które potrzebne nam są, by wiernie przy Nim trwać. Jezu Chryste, wypełniaj Twoją miłością nasze serca, by Twoje dobro przez nas rozlewało się na wszystkich otaczających nas ludzi. W Twojej nieskończonej miłości względem nas, bądź uwielbiony Panie.

14Kwiecień 2021

Środa 14 kwietnia 

“Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu.” 

Słowa dzisiejszej Ewangelii to dobry rachunek sumienia. Na ich podstawie możemy odpowiedzieć sobie na pytanie – co w moim życiu, w moim działaniu, napawa mnie dumą, a czego się wstydzę? Jakie moje zachowania chcę ukryć przed światem? Wyobraźmy sobie, że nasze otoczenie ma okazję zobaczyć nas w sytuacjach, które trzymamy w tajemnicy. Do czego mogłoby to doprowadzić? Nasi znajomi by się nami rozczarowali, czy może byli z nas dumni? Wszystko, co jest naszą chlubą, pochodzi od Pana, zaś to, co “atakuje” nas samych, albo daje tylko pozór szczęścia- pochodzi od złego. Prośmy dobrego Ojca, by przymnażał nam odwagi i męstwa, byśmy umieli  wychodzić z wszelkiej ciemności i by nas prowadził do światła. Bądź uwielbiony Boże, który jesteś drogą, światłem, prawdą i życiem.

12Kwiecień 2021

Wtorek 20 kwietnia 

 

“Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.”

 

Wiele jest spraw, które sprawiają, że ciężko jest zasnąć. Ciągle za czymś gonimy, coś nas pochłania. Przypomnij sobie sytuacje w swoim życiu, gdy pękło ci serce… Czym próbowałeś opatrywać te rany? Co starałeś włożyć na dno serca, aby zapełnić pustkę? Wpadamy w pracoholizm, depresję, uzależniania, staramy się “pożreć” innych ludzi, bo jesteśmy głodni miłości. Jezus cię nie ocenia, zna twoją wartość. Nawet jeśli inni będą mówić, że się nie nadajesz, że jesteś niewystarczający, że jesteś beznadziejny, albo jeśli sam o sobie tak myślisz, to Jezus za to umarł. Niedziela Zmartwychwstania będzie w twoim życiu obecna, jeśli będziesz korzystać z tej Ofiary. Jest taka pustka, którą jedynie może zapełnić Chrystus. On zrobi to doskonale, tylko Mu zaufaj. To trudne, wiem, ale staraj się z Nim zapoznawać. Spotykaj się z Nim w Słowie Bożym, w Eucharystii, na adoracji… Osoby, które mają z Nim relację, też mogą ci pomóc. Przychodź do Niego, a On cię nasyci. Uwierz, a nie będziesz już pragnąć. Co to za Pokarm? CZYSTA MIŁOŚĆ…

11Kwiecień 2021

Niedziela 11 kwietnia

Pokój wam…”

Jaką stwarzasz atmosferę wokół siebie? Czy jesteś człowiekiem pokoju, czy zamieszania, zamętu, konfliktu? Jaką postawę przyjmujesz w relacjach w rodzinie, pracy? Czy dobrze się czujesz w atmosferze zgody, czy może powodując napięte atmosferę szukasz „adrenaliny”? Być może jest w tobie duże napięcie emocjonalne, które uwalniasz kosztem innych? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak inni się czują, kiedy atakujesz ich, lub oskarżasz? Kiedy mówisz podniesionym, niezadowolonym tonem głosu? Jak ty byś się czuł gdyby ktoś podnosił głos na ciebie? Może jesteś po tej drugiej stronie? Może musisz znosić czyjeś (męża, żony, pracodawcy, współpracownika) agresywne zachowanie? Jak sobie z tym radzić, aby nie dotykało ono twojego poczucia własnej wartości? Proś Ducha Świętego o pokój serca, abyś swoją postawą nie powodował niepotrzebnego napięcia wśród osób, z którymi przebywasz. Proś o spokój, abyś nie odpowiadał agresją na agresję. „O Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju, abym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść; wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; jedność tam, gdzie panuje zwątpienie; nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz; światło tam, gdzie panuje mrok; radość tam, gdzie panuje smutek. Spraw abym mógł, nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać; nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć; nie tyle szukać miłości, co kochać; albowiem dając, otrzymujemy; wybaczając, zyskujemy przebaczenie, a umierając, rodzimy się do wiecznego życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.”(św. Franciszek z Asyżu).

10Kwiecień 2021

Sobota 10 kwietnia

…wyrzucał im brak wiary, oraz upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego…””

Apostołom trudno było uwierzyć w Zmartwychwstanie Pana. Również dziś wielu “żąda znaku” od Pana Jezusa, czyli oczekuje, aż On zrobi jakiś cud w ich życiu. Bez tego powstrzymują się od zaufania Jezusowi i pójścia za Nim. Jezus czyni cuda i w ten sposób uwiarygodnia siebie, ale nade wszystko liczy, że zaufamy Mu i pójdziemy za Nim dzięki “znakowi Jonasza”, czyli dzięki Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Jaki musisz dostać znak, który zatrzyma cię w pustym, nerwowym biegu każdego dnia, w dreptaniu wokół małych spraw, skupianiu uwagi na sobie, zamiast na Bogu? Jakiego znaku oczekujesz, aby poprawić sobie samopoczucie? Zmiany kursu dolara czy franka, uznania żony/męża, zrozumienia u dzieci, życzliwości kogokolwiek, wyniku badania, który nie okaże się wyrokiem? Mamy Ewangelię,  mamy znaki naszego Pana, doświadczamy Jego obecności, a i tak żyjemy coraz gorzej, niż poganie, gorzej, niż mieszkańcy Niniwy. Nie dostrzegamy ani Chrystusa, ani Jego nauki, ani  Jego znaków, bo zaślepia nas coraz bardziej konsumpcjonizm i grzech. Jakich znaków Ty potrzebujesz,  by się nawrócić? Jeśli widok ukrzyżowanego Boga nie przekona cię do nawrócenia i uwierzenia w Jego zupełnie szaloną miłość do ciebie, to wątpię, żeby cokolwiek innego mogło tego dokonać.

Go to Top