RELACJA Z EWANGELIZACJI W GĄSIORACH

GĄSIORY 23.01.2011

W niedzielę 23.01.2011 r., po raz kolejny z radością odpowiedzieliśmy na zaproszenie skierowane do naszej grupy, aby szerzyć dzieło ewangelizacji. Tym razem skorzystaliśmy z gościnności proboszcza Parafii Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach (pod Łukowem), księdza Krzysztofa Skwierczyńskiego, opiekuna Akademickiej Grupy Ewangelizacyjnej sprzed czterech lat.

Już zaledwie kwadrans po godz. 08.00 załoga pod dowództwem księdza Tomasza, pojawiła się i zakołatała do drzwi plebani dostojnego i czcigodnego Proboszcza. Gościnność i ciepłe przyjęcie dały o sobie znać już od pierwszej chwili spotkania.

Misję cyklu spotkań z parafianami rozpoczęliśmy pierwszą poranną Eucharystią o godz. 8.30, której przewodniczył ks. Krzysztof. Powitał serdecznie naszą sześcioosobową grupę wraz z księdzem Tomaszem na czele. Później był czas, gdy zostaliśmy poproszeni o krótkie przedstawienie i przywitanie się, po czym ks. Tomasz pokrótce zaprezentował działalność AGE oraz wygłosił homilię do wiernych. Następnie głos został udzielony Maćkowi, który podzielił się doświadczeniem działania Jezusa w swoim życiu, oraz tym jak miłość Boża potrafi zastąpić miłość rodzicielską, której tak często wielu z nas brakuje. Bóg pozwolił mu przyjąć to, że jest kochany bezwarunkowo i miłość ta może go wypełnić po brzegi. Maciek podkreślał, że w jego domu z ust rodziców nigdy padło słowo „kocham” a to właśnie Bóg wypełnił jego pragnienie odczucia, że jest kochany.

Ks. Tomasz spuentował jego wypowiedź pytaniem skierowanym do licznie zgromadzonych parafian: „Kiedy ostatnio powiedzieliście swojemu dziecku, że je kochacie…?” W kościele zapadła przejmująca cisza, co mogło znaczyć, iż słowo to i w ich domach pada zbyt rzadko. Przez dalszą część homilii bardzo mocno podkreślany był fakt potrzeby mówienia „często” swoim dzieciom, że są kochane przez swoich rodziców, bo one tego bardzo potrzebują.

Kolejna Eucharystia odbyła się o godz. 11:00 i podobnie jak poprzednio podkreślane było słowo „kocham” w stosunku do swoich dzieci. Tym razem przyszedł czas na świadectwo wygłoszone przez Kasię S., która podkreślała, że tylko Bóg jest w stanie zastąpić brak miłości rodzicielskiej. Opowiadała ona, że przykre i trudne sytuacje dnia codziennego w rodzinnym domu sprawiły, iż się zagubiła. Jednak dzięki przyjęciu sercem prawdy, iż jest najbardziej ukochaną przez Boga miłością bezgraniczną jej życie odmieniło się. To właśnie ta Miłość wypełniła jej pustkę, którą do tej pory odczuwała. Podkreślała, jak ważne jest przyjęcie tego faktu i uwierzenie w to, że Pan Bóg naprawdę kocha każdego bezinteresownie.

Po Mszy Św. przyszła chwilka na regenerację sił fizycznych i posilenie się. Parafianie przyczynili się do przygotowania niedzielnego obiadu, zresztą bardzo pysznego. Był to też czas dzielenia się tutejszego proboszcza życiem parafii, tym jakie spotkania organizują, jakie są pragnienia rozwoju duchowego poszczególnych grup. Czas ten był bogaty w wymianę doświadczeń.

Głównym punktem i celem naszego przybycia do Gąsior było zaplanowane na 13:30 spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, chociaż zapraszani na nie byli również inni parafianie. Rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia, które poprowadził ks. Tomek. Później trochę rekreacji i śpiewu z żeńskim chórkiem i przy akompaniamencie gitary i saksofonu, za co odpowiedzialni byli Marcin i Robert.

Następnie nasza grupa teatralna zaprezentowała pantomimę pt. „Maski”, mającej na celu uświadomienie sobie tego, że Jezus pragnie dla nas prawdziwego szczęścia, bez potrzeby zakładania masek i udawania kogoś, kim się nie jest. Jezu wychodzi nam naprzeciw i pokazuje, że tylko dzięki Niemu możemy stawać się sobą.

Po chwili krótkie wystąpienie było przewidziane dla Moniki, która podzieliła się swoim doświadczeniem Boga. Mówiła ona o tym, jak Jezus stał się Panem i Królem w jej życiu.

Następnie został zaprezentowany filmik, który miał na celu ukazanie, że wszechświat i żyjący w nim człowiek nie jest dziełem przypadku a realizowanym od wieków planem Bożym. To On stworzył i utrzymuje w niesamowitej harmonii życie na Ziemi, a  człowiekowi pozwala odkryć, jaką misję otrzymał by móc realizować plan zbawienia. Doświadczenia trudne i bolesne, które spotykają nas w życiu mają na celu umocnienie człowieka i przyczyniają się do jego wzrostu. Bóg uczy nas ufności i poprzez dowody Swej miłości pokazuje, że przygotował nam wszystko co najlepsze, jeśli tylko będziemy kroczyć z Nim ścieżkami życia.

Całe sedno ukazanego filmu wyjaśniał ks. Tomek. Końcowym etapem tego spotkania było świadectwo Marcina. Opowiadał on o doświadczeniu choroby i mocy modlitwy wstawienniczej wielu ludzi, w tym tak trudnym dla niego czasie. Zrozumiał, że Bóg podarował mu NOWE ŻYCIE i ma dla niego swój doskonały plan. Marcin ten plan przyjął i realizuje go nieustannie przez uświęcanie siebie i innych w codzienności, co nie oznacza, że i jemu nie zdarzają się upadki. Pragnie powstawać i rodzić się na nowo dla Chrystusa.

Całe spotkanie było przeplatane śpiewami i radosnym uwielbianiem Boga.

Później chwila przerwy i ostania już Eucharystia o godz. 16:00, homilia ks. Tomka na temat życia miłością Boga i świadectwo Maćka.

Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Krzysztofowi za ciepłe przyjęcie i gościnę. Dziękujemy również, że tacę zebraną tego dnia ze wszystkich mszy św. przeznaczył na potrzeby AGE.